Alcatel Haberleşme Sistemleri

Akıllı telefonlar artık her yerde. Çalışanlar daha genç, daha fazla bağlantıda. İşgücü tüm lokasyonlara dağıtılmış durumda. İş döngüleri sürekli olarak hızlanıyor. Kuruluşlar için bu durum, çalışanların; cihaz, uygulama, süreç ve lokasyondan bağımsız birlikte çalışmalarına yardımcı olacak haberleşme çözümleri gerektiriyor.

Alcatel-Lucent OpenTouch™ yazılımı ile cihaz bağımsız, çok taraflı, çok ortamlı işbirliğini, günlük işlerin bir parçası haline getiriyor. Geleneksel kurum haberleşmesi zengin, birlikte çalışma ortamı sunan bir iletişime dönüşüyor. Ve bunların tamamı yönetimi kolay olan tek bir platform üzerinde sağlanıyor. Çalışanlar daha çevik ve verimli olduğunda, işler de daha çevik ve verimli oluyor.

Tüketici haberleşmesi alanında yapılan inovasyonlar kurumsal çözümleri geride bırakıyor. Akıllı telefonlar ile video etkileşimi, sosyal medya entegrasyonu, anında mesajlaşma (IM) ve yepyeni uygulamalar yapılabiliyor. Tablet ve notebook bağlantıları ile insanlar evde ve harekette iken yüksek kalitede görüntülü ve sesli haberleşebiliyor. İnsanlar istedikleri zaman, istedikleri şekil ve yerde haberleşmenin rahatlığı ve özgürlüğünü seviyorlar. Bunlar tamamen doğal ve aynı şekilde işyerlerinde de bundan faydalanmak istiyorlar. Aynı zamanda iş demografiği değişime uğradı. Digital dünyanın yerlileri artık çalışmaya başladı. Bu genç, hiper bağlantılı çalışanlar, teknoloji ile büyüdüler. Geniş bilgiye sahipler ve bu bilgiyle çok rahat başedebiliyorlar. Sadece, işyerlerinde bu haberleşme teknolojilerinin olmasını bekliyorlar. Çalışanlar gibi iş dinamikleri de haberleşmenin yeni şekillerinin hızlanmasını talep ediyor. Günler alan iş döngüleri artık saatler içinde hallediliyor. Ve süreçler çok daha karmaşık. Bugünün iş ortamları, geleneksel kurumsal sınırları aşıyor. Artık dağıtık ve mobiller. Üçüncü şahıslar üzerinden dış kaynak kullanımı, uzak mesafe ofisler, küresel çalışma ekipleri, mobil profesyoneller ve evden çalışanlar, tüm bunlar günümüz kuruluşların bir parçası.

Çalışmanın yeni kuralları

Çalışanların, görevlerine bağlılığı ve üretkenliği, insanların nasıl haberleşeceğine bağlı. Haberleşme çözümleri çalışanların;

» Bağlantıda kalmasını ve gerçek zamanlı etkileşimde olmasını,
» İçerik paylaşmasını
» Presence ve sürekliliğini yönetmelerini,
» Çoklu görevlerini desteklemeyi sağlamalıdır.

Bunun dışında haberleşme çözümlerinin erişimi ve kullanımı çok kolay olmalıdır. İş hedeflerine odaklanmış olan çalışanlar, önemli bir iş görüşmesinin ortasında anında konferans yapma gibi basit özellikleri kullanmak için karmaşık yapıları bulmak için zaman harcayamaz ve harcamayacaktır. Yenit talepler BT ekipleri üzerinde baskılar oluşturuyor. Onların tüm kuruluş genelinde görüntü ve IM gibi haberleşme servislerini sunmaları gerekiyor. Bunun yanısıra, etkileşimlere bağlam eklemek için tüm bu ileri servislerin bir dizi kurumsal uygulamalara entegre edilmesi gerekir. Tüm işlevler, her medya üzerinden her yerde ve her tür cihaz üzerinde olmalıdır. BT ekiplerinin aynı zamanda maliyetleri kontrol etmeleri ve operasyonları kolay tutmaları gerekir. Bu bağlamda mevcut teknolojileri entegre eden tümleştirilmiş bir yönetim platformunun olması bir zorunluluk haline gelir.

Kurumsal haberleşmeyi zenginleştirmek Çalışanların taleplerini karşılamak, işleri hızlandırmak ve BT zorluklarını çözmek için kuruluşlar, iş haberleşme şekillerini dönüştürmelerini bilmektedirler. Günlük iletişimlerini, anlamlı ve birlikte çalışma ortamları sunan iş görüşmelerine dönüştürmelidirler.

Bu da;

» Bulunulan yerde çoklu ortam konferansları yapma ve uygulama paylaşımı,
» Cihaz ve lokasyonlar arasında birleştirilmiş iletişim,
» Sosyal medya ve iş uygulamaları gibi harici içerik ile kolay entegrasyon,
» Mevcut haberleşme çözümlerine açıklık anlamına gelmektedir.

ŞARTNAME
SERTİFİKALAR
KATALOG