1ad3eb14989f00cd833fe3846752a3cf cd9a9ac96dfc900fd08d4de924cdb513 5956356ec518a0323bc82d02023ae01d 036e1e3bc1c35e9ff192f8150d5fabea f67fa58b0118a9cc879455a378ecd8c5

Bina ve endüstriyel yapıların, yangına karşı korunmasında, ilk ve en önemli sistemlerden biri yangın algılama sistemleridir. Yangın algılama sistemleri, saha elemanlarının yangını en erken seviyede algılayıp ihbar vermesi vasıtası ile yangına çabuk müdahale imkanı sağlar, mal ve can güvenliğini arttırır.

Yangın algılama sistemleri ikiye ayrılmaktadır; Konvansiyonel ve Adresli Sistemler. Konvansiyonel sistemler uygulamada artık fazla yer almayan eski sistemlerdir. Konvansiyonel sistemlerin yerini Adresli sistemler büyük ölçüde almışlardır. Adresli sistemler Analog ve İnteraktif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Firmamız tamamen İngiltere’de üretim yapan COOPER ve APOLLO ürünlerinin yanı sıra C-Tec, Xtralis, Kentec, Fulleon, Securiton, Talentum, FFE, Ziton, Kilsen, Proline ürünlerinin satış ve mühendislik hizmetlerini sunmaktadır.

Yangın algılama sistemi ikiye ayrılır; Konvansiyonel ve Adresli Sistemler. Konvansiyonel sistemler küçük bina ve tesisler için uygunken, adresli sistemler daha karmaşık ve adetli yapılar için uygundur.

1. Konvansiyonel Sistemler
Zon bazında algılama yapar. Detektörler ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanır. Uygulamada bir zona 25 adet eleman bağlanabilir. Bir binanın her katı bir zon olarak projelendirilir ve sadece o katta yangın olduğu izlenebilir.

2. Adresli  Sistemler
Noktasal/adres bazında algılama yapar. Detektör ve butonlar tek bir Loop (Çevrim) üzerine bağlanır. Sistem kablosu kontrol panelinden çıkar, saha elemanlarına girdi / çıktı yapar ve tekrar kontrol paneline geri döner (Loop tanımı). Uygulamada bir loop üzerine EN54 normlarında 127 adet  eleman bağlanabilir. Ancak panel kapasitesine göre EN normları dışına taşıldığında 200 adete kadar da eleman bağlanabilir. Bir bina olduğu gibi tek bir loop üzerinden kontrol edilebilir. Loop üzerine bağlanan bütün detektör, buton, ve modül gibi saha elemanlarının her birinin bir adresi vardır ve kontrol panelinden izlenir. Elemanlardan alınabilen alarm, hata ve diğer bilgiler kontrol panelinden görülebilir.

2.1 – Analog Adresli Sistemler
Analog sistemlerde tüm ölçümler saha elemanları tarafından; tüm veri toplama, değerlendirme, depolama ve kontrol, kontrol paneli tarafından yapılmaktadır. Dedektörler, ortamdaki duman seviyesi, kirlilik gibi verileri kontrol paneline gönderir. Kontrol paneli, alarm ve arıza gibi uyarıları, dedektörlerin seviye kontrollerini yapar.

2.2 – İnteraktif Adresli  Sistemler

Her bir detektör, bulunduğu mahalin özelliğine göre, özel parametrelerle programlanır. Anolog Adresli ve diğer Intelligent Adresli sistemlerden en önemli farkı, dedektörlere programlanan interaktif algoritmik tabanlı parametrelerdir. Sistem her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir ve bu bilgiden öğrenme yeteneğine sahiptir. Bu basit olarak, bir sensör kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda  otomatik olarak alarm eşik seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir.(Eşik kompanzasyonu).

Daha karmaşık İnteraktif sistem fonksiyonları, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları  birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya sıcaklıktan oluşabilecek değişim etkilerine göre hassasiyetini artırabilir.Sensörler ve İnteraktif karar verme mekanizması arasındaki kararlılığın net sonucu, yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak karşımıza çıkar.